Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W środę 1 marca w naszej szkolę w specjalny sposób uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Mieliśmy przyjemność gościć w progach naszej szkoły kustosza Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim Pana Pawła Kendrę, który przybliżył uczniom siódmych i ósmych klas losy Niezłomnych Żołnierzy działających w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach.

Podczas prelekcji młodzież mogła poznać historię postaci takich jak m.in.: Władysław Hartman, honorowy obywatel Piotrkowa Trybunalskiego czy Ludwik Danielak „Bojar”, miejsca związane z „Żołnierzami Wyklętymi” w naszym mieście czy wreszcie metody stosowane przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w czasie przesłuchań. To była cenna lekcja tej niezwykle trudnej historii naszego kraju. Pan Paweł Kendra jest znawcą nie tylko lokalnej historii, wybitnym regionalistą, lecz także m. in. współautorem książki „Znam takie miejsca… gawędy o ulicach i placach Piotrkowa Trybunalskiego” i autorem wielu artykułów naukowych. Dziękujemy za przybliżenie tego wciąż badanego tematu w bardziej lokalnym wydaniu, a uczniowie naszej szkoły mogli w ten sposób godnie uczcić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Inicjatorem spotkanie był pan Łukasz Staniszewski.