KWIECIEŃ – MIESIĄCEM WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU

KWIECIEŃ 2021

KWIECIEŃ – MIESIĄCEM WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski, który symbolizuje niewinność i nadzieję.
Autyzm to zaburzenie, które rozwija się we wczesnym dzieciństwie i trwa całe życie.
Osoby te mają trudności z komunikowaniem się, z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami, mają także wyjątkowe zdolności, zainteresowania i upodobania. Czasem dzieci z autyzmem wydają się być źle wychowane. Często używają niewłaściwych słów – mówią to, co jako pierwsze przychodzi im do głowy, nie rozumieją, że ich zachowanie wpływa na innych.
Obcy ludzie mogą uznać, że dziecko jest bezczelne, pozbawione szacunku dla innych lub źle wychowane.
Jak odbierają codzienność osoby z autyzmem? Drodzy rodzice i uczniowie sprawdźcie sami:

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. To jak jedno spore miasto. Ale tu liczby się nie kończą, bo z autyzmem żyją nie tylko oni, ale także ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że jest ich nawet 3 mln
A Ty? Znasz taką osobę, rodzinę? A może Twoje dziecko ma takiego kolegę lub koleżankę
w przedszkolu/szkole?  Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej.

Drogi UCZNIU, drogi RODZICU, drogi NAUCZYCIELU
pokażmy solidarność z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami, przyjaciółmi – niech będą widzialni. Zachęcamy Was, abyście 2 kwietnia (piątek) w geście solidarności założyli coś niebieskiego np. niebieską kurtkę, koszulkę, spodnie, spódniczkę, skarpetkę (…) bądź zrobili kompozycję z niebieskich przedmiotów/pomalowali paznokci na niebiesko/ wykorzystali gadżety (np. balony, niebieskie lampki, itp.).
Następie zrobili zdjęcie i przesłali je do 10 kwietnia 2012 r. na adres mailowy:

dpatek@sp2pt.onmicrosoft.com, akolodziejczy-rejniak@sp2pt.onmicrosoft.com

Zrobimy szkolny kolaż i umieścimy go na stronie internetowej naszej szkoły.