Biblioteka

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =



Biblioteka czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 

W związku z obchodami 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego biblioteka zaprasza do udziału w konkursie na alternatywne zakończenie dowolnej piotrkowskiej legendy.

Proponujemy Wam napisanie własnego, autorskiego zakończenia. Na propozycje tekstów ( minimum połowa strony arkusza A4 zapisana czcionką Times New Roman, wielkość - 12) czekamy do 15 kwietnia 2017 r.
Najlepsze prace zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki, zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe.

Przypominamy, że cały czas można oddawać prace fotograficzne na konkurs Sleevface. Zadanie polega na zrobieniu zdjęcia z okładką książki tak, by osoba fotografowana i okładka stanowiły całość. Fotografie można oddawać do biblioteki do 31marca na nośniku elektronicznym (pendrive).

Lektury Gimnazjum nr 5

klasa I Musierowicz M.
Parandowski J.
Prus B
Sienkiewicz H.
Tolkien J.R.R.

 
Opium w rosole   
Przygody Odyseusza
Kamizelka
Krzyżacy
Drużyna Pierścienia

 
klasa II Fredro A.0
Molier
Papuzińska M.
Saint-Exupery A
Szekspir W.

 
Zemsta
Skąpiec
Wszystko jest możliwe
Mały Książę
Romeo i Julia

 
klasa III Kamiński A.
Martell Y.
Mickiewicz A.
Sienkiewicz H.
Słowacki J.

 
Kamienie na szaniec
Życie Pi
Dziady cz. II
Latarnik
Balladyna

 
  dodatkowo Fiedler A.: Dywizjon 303
Herling-Grudziński G.: Gruzy
Kruczkowski L.: Niemcy


Czasopisma prenumerowane przez bibliotekę:

Biblioteka w Szkole - miesięcznik dla nauczycieli

Charaktery - miesięcznik psychologiczny

Język Polski w Gimnazjum - kwartalnik dla nauczycieli

Matematyka - miesięcznik dla nauczycieli

Młody Technik - miesięcznik dla nauczycieli i uczniów

Poznaj Świat - miesięcznik podróżniczy dla nauczycieli i uczniów

Victor – dwutygodnik dla gimnazjalistów

 

Zalety czytania:
 

Czytanie ćwiczy mózg i rozwija wyobraźnię . Podczas czytania starasz się skupić, zrozumieć i zapamiętać wiele rzeczy, odkrywasz nowe pojęcia i miejsca. Czytając powieść starasz się sobie wyobrazić miejsce, w którym rozgrywa się akcja, bohaterów, ich mimikę, zachowanie. Tworzysz w swojej głowie film. Oczy widzą litery, wyrazy, a mózg przemienia je w Twojej głowie na obraz. To bardzo pobudza mózg do działania. Dzięki temu więcej zapamiętujesz. Mózg wykorzystuje szare komórki, dzięki czemu osoby czytające zdają się mieć większą wiedzę, szybciej odnajdywać w różnych sytuacjach. Dzięki czytaniu potrafimy odnaleźć się w otaczającym nas świecie, szybciej zdawać sobie sprawę
z różnych rzeczy, jesteśmy bardziej świadomi. Potrafimy przenieść różne sytuacje z książek do życia codziennego, zazwyczaj podświadomie, ale dzięki temu umiemy wiele rzeczy przewidzieć
i z wieloma sobie poradzić.
Czytanie wzbogaca słownictwo. Podczas czytania książek, zwłaszcza tych traktujących o konkretnych dziedzinach napotykasz nowe słowa i próbujesz wywnioskować znaczenie słowa z jego kontekstu. Gdy słowo pojawia się w książce kilka razy, szybciej je zapamiętasz. W ten sposób uczymy się słów, na które raczej nie natknęlibyśmy się podczas rozmowy ze znajomymi. Dzięki nowym słowom wzbogacamy też nasze prace pisemne
Czytanie poszerza wiedzę. Więcej czytasz, więcej wiesz. Czy to nie jest oczywiste? Możesz czytać książki traktujące o różnych problemach, powieści osadzone w różnych ramach czasowych, poznać różne zachowania ludzi, miejsca. Dzięki temu lepiej odnajdziesz się w życiu w napotkanych na drodze sytuacjach. Potraktuj książki jako źródło swojej wiedzy, poszerzania horyzontów i wzbogacania słownictwa. Wybieraj książki z różnych dziedzin, troszkę historii w tle, czyjaś biografia, książki psychologiczne, nawet kryminały. Każda z nich niesie ze sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji.
Czytanie poprawia koncentrację i pamięć. Czytanie książki zresztą niejako wymusza na nas skupienie i koncentrację. W przeciwieństwie do gazet i magazynów, w których pojawiają się krótkie treści i kilka informacji, książka podaje nam dość dużą całość, dotyka wielu aspektów, prezentuje różne wątki.
Czytanie buduje poczucie własnej wartości. Im więcej czytasz tym więcej wiesz. Im więcej wiesz, tym pewniej się czujesz w różnych sytuacjach. Im pewniej się czujesz, tym bardziej rośnie poczucie Twojej własnej wartości. Czy to nie wspaniałe? To jest reakcja łańcuchowa, która nie czyni żadnych szkód, a wręcz daje same korzyści.
Czytanie daje satysfakcję i zabija nudę. Jeśli siedzisz w domu i nie masz żadnej opcji na wyjście, jesteś znudzony, nie wiesz co ze sobą zrobić – chwyć za książkę. Przeniesiesz się do zupełnie innego świata, poznasz nowe postaci, dowiesz się nowych rzeczy. Jaką ogromną satysfakcję daje czytanie. Musisz znaleźć tylko to, co naprawdę lubisz, co Cię interesuje. Chcesz przełamań monotonię – czytaj!

Opracowano na podstawie:
http://tipy.interia.pl/artykul_12401,jakie-sa-zalety-czytania-ksiazek,4.html

 

REGULAMIN BIBLIOTEKI

 

Załączniki artykułu

REGULAMIN BIBLIOTEKI (pobrań: 37)