Szkoła Podstawowa nr 2
im. K. K. Baczyńskiego w Piotrkowie Trybunalskim

Wycieczka klas 8a, 8d i 8e

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
W dniach 21-22 listopada 2024 r. uczniowie z klasy 8a, 8d i 8e wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Oświęcimia, Wadowic oraz Krakowa pod opieką p. Dominiki Patek, p. Jolanty Chrzęst oraz p. Katarzyny Panasiuk.

Dzień pierwszy rozpoczęliśmy wizytą w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pierwszy etap wycieczki obejmował wizytę w obozie zagłady Auschwitz II - Birkenau, który powstał na terenie wysiedlonych wiosek. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć ruiny komór gazowych z krematoriami. Duża część tego obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 r.
W II etapie zwiedzaliśmy obóz koncentracyjny Auschwitz I. Uczniowie w skupieniu i z powagą wysłuchali informacji przekazanych przez panią przewodnik. Dowiedzieli się, jakie piekło czekało na tych, którzy trafili do tego miejsca. Z przejęciem oglądali fotografie zamordowanych więźniów oraz pozostawione przez nich osobiste rzeczy w postaci ubrań, butów, bucików, zabawek, walizek, okularów, szczotek, grzebieni, protez. Jednym z ważnych miejsc, które tu zobaczyliśmy, była ściana straceń, gdzie były wykonywane wyroki na więźniach.
W dalszej części wycieczki udaliśmy się do rodzinnego miasta św. Jana Pawła II- Wadowic. Tu odbyliśmy podróż kolejką Jana Pawła II. Trasa objęła miejsca w Wadowicach związane z życiem Karola Wojtyły. Nasz pobyt w mieście zakończyliśmy wizytą w kawiarni, w której mieliśmy okazję skosztować słynną „papieską” kremówkę.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od udania się do Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera, w celu zobaczenia znajdującej się tam wystawy „Kraków – czas okupacji 1939-1945” opowiadającej o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców podczas II wojny światowej. Wystawa została przygotowana z dbałością o detale. Zarówno dźwięki, jak i miejsca przenosiły nas w różne miejsca np. z dworca w Krakowie przenieśliśmy się do żydowskiego mieszkania, a następnie do więzienia. Jedną z najbardziej poruszających części wystawy jest ta poświęcona krakowskiemu gettu - przemieszczaliśmy się po ciemku wzdłuż muru przypominającym nagrobki (taki był zamysł tworzenia oryginalnego muru getta) czytając relacje przebywających tu kilkuletnich dzieci.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był spacer po Dzielnicy Kazimierz, w czasie którego pani przewodnik przedstawiła nam historię krakowskich Żydów. Usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji na temat żydowskich obrzędów i zwyczajów.
Wycieczka była unikatowym doświadczeniem, skłaniającym nas do zadumy i refleksji.
powrót